KLUBMESTERSKABER I HUNDSLUND -  2013       

Så er det tid til klubmesterskaber igen, da en del af vores spillere skal til LM for Hold afvikles mesterskaberne over to dage.

Klubmesterskaber for U 9, U 11, U13, U 15 og U 17: Lørdag den 9. marts 2013, kl. 10.00 - 15.00.
 
Klubmesterskaber i double for U 17, senior, motionister og veteraner: Lørdag den 13. april 2013, kl. 10.00 - 14.00.
 
Hvis du har spørgsmål kan du ringe til Frank Ascanius 60 40 77 04.

Vi glæder os til at se dig
 
Lars, Søren og Frank
Badmintonudvalget
_________________________________________________________________________________________________________
HIF klubmesterskab i badminton 2011

Som afslutning på en god sæson, afholdt HIF klubmesterskab Søndag d. 17 april 2011 i hallen.
18 spillere (U9-U17) kæmpede om at blive klubmester i single.

Mange af kampene var spændende og nervepirrende lige til sidste bold var spillet færdig.

Resultater:

Single:
U9 pige/dreng 1. plads: Kasper Uddal Nielsen

U11 pige/dreng 1. plads: Emil Mørk

U13 pige/dreng 1. plads: Jonathan Wahlkvist

U15 pige/dreng 1. plads: Clara Møller

U17 pige/dreng 1. plads: Benjamin Wahlkvist

Familie double 1. plads: Benjamin + Linda Wahlkvist

Motions double 1. plads: Klaus Jørgensen + Søren Friis
_________________________________________________________________________________________________
 

Klubmesterskab 2011

Sæt kryds i kalenderen den 17. april, hvor der vil blive afholdt klubmesterskab.

Klubmesterskab 2010


Som afslutning på en god sæson, blev der afholdt klubmesterskab lørdag den 10. april 2010 i hallen.
34 spillere (U9-U17) kæmpede om at blive klubmester i single og double. Mange af de ialt 67 kampe var spændende og nervepirrende lige til sidste bold var spillet færdig.

Resultater:

Single                                           Double

U9 piger                                         U9/U11
1. plads: Smilla Madsen                   1. plads: Mikkel M. & Mikkel Bro.
2. plads: Anne Sofie Kjeldgaard        2. plads: Emil Bro & Jesper Bro.

U9 drenge                                      U13
1. plads: Emil Mørk                         1. plads: Line A. & Matilde F.
2. plads: Jakob Thuesen                  2. plads: Clara M. & Josefine M.

U11                                               U15/U17
1. plads: Mikkel Miller                     1. plads: Kenny N. & Susanne A.
2. plads: Mathias Mørk                    2. plads: Gitta M. & Benjamin W.

U13 piger
1. plads: Matilde Frederiksen
2. plads: Josefine Miller

U13 drenge
1. plads: Jonathan Wahlqvist
2. plads: Michael Aaen

U15 piger
1. plads: Katja Uddal Nielsen
2. plads: Susanne Ascanius

U15 drenge
1. plads: Kenny Uddal Nielsen
2. plads: Nikolaj Mogensen

U17
1. plads: Benjamin Wahlqvist
2. plads: Lasse Mogensen




Hundslund Idrætsforening